Pamiętacie taki sprzęt?

przez | 11 października 2020

mp3Historia przenośnych odtwarzaczy muzyki ma już kilkadziesiąt lat. Zmieniały się one wraz ze zmianą nośników, na których trzymamy muzykę. Pierwszym urządzeniem, które zrobiło ogólnoświatową karierę był Walkman wyprodukowany przez firmę SONY. Do urządzenia wkładało się kasetę magnetofonową i już można było się Raczyc muzyka w każdym miejscu i o każdej porze.

Co ciekawe Walkman był stworzony specjalnie dla CEO SONOY, który często podróżował samolotem i nie miał na czym słuchać w tym czasie swoich ulubionych arii operowych. Jego pracownicy sprostali zadaniu a sam szef urządzeniem był zachwycony. Szybko zostało one wprowadzone do powszechnej sprzedaży. Jego następcą został Discman, który odtwarzał płyty CD. Ich upowszechnienie sprawiło, że Walkman odszedł w zapomnienie. Sam Discman nie był długo królem na rynku, ponieważ już po kilku latach pojawiły się odtwarzacze mp3. Wywołały one prawdziwą rewolucję na rynku.

Odtwarzacze mp3 jak sama nazwa skazuje służyły do odtwarzania muzyki w formacie mp3 czyli w formacie cyfrowym. Obecnie lista odtwarzanych przez nie rodzajów plików jest znacznie dłuższa jednak sama nazwa pozostała niezmieniona. Na odtwarzacze mp3 można wrzucić znacznie więcej muzyki niż było to możliwe w przypadku Walkman’a czy Discman’a. Jednak jakość dźwięku jest gorsza niż w przypadku tego drugiego. Obecnie niestety mało kogo to interesuje. Nie zwraca się na to już takiej uwagi. Pojemność odtwarzaczy mp3 jest coraz większa a ich cena z roku na rok niższa. Dzięki temu może sobie na nie pozwolić znacznie większa liczba osób. Póki co nie widać urządzenia, które mogłoby je zastąpić.

Dodaj komentarz