PIT 37

przez | 2 kwietnia 2021

PIT-37 jest formularzem najbardziej znanym w naszym państwie. To wynika z tego, że znacząca większość ludzi ma szansę dokonywać pit online rozliczenie w chwili obecnej dzięki jego pomocy. To stanowi takie ułatwienie, ze względu na to że istnieje całe mnóstwo instrukcji, które z pewnością pomogą nam podczas uzupełnienia pita. PIT-37 wykorzystywany jest do rozliczenia wszystkich ludzi, które w określonym roku podatkowym dostały jakikolwiek przychód albo także poniosły stratę z tytułu indywidualnych działań. Dochód w większości wypadków kojarzy nam się z osobami pracującymi, jednak emerycie i renciści są takimi samymi podatnikami, jak osoby pracujące, ponieważ także otrzymują stały dochód gotówki w postaci renty czy również emerytury. Ci mężczyźni i kobiety również mają szansę złożyć osobiste coroczne zeznanie podatkowe, jednak nie mają takiego obowiązku.

Rozliczając się z fiskusem metodą elektroniczną , mamy obowiązek korzystać z oprogramowania zalecanego poprzez organy majątkowe, np.. pit online program. Bez względu na to, czy osoba korzysta z oprogramowania resortowego, czy innego, ma szansę pojawić się natomiast status 414 – błąd danych identyfikacyjnych. System poinformuje o takim błędzie, jeśli podatnik wpisał błędny identyfikator podatnika, zrobił literówkę na przykład. w nazwisku albo imieniu, błędnie wpisał format daty urodzenia albo kwotę przychodu z zeznania za rok podatkowy. Wpisując kwotę, powinno się uważać, by podać pełną sumę przychodów (nie zaokrągloną) lub kwotę przychodu podatnika, a nie sumę przychodów małżonków, o ile wspólny PIT składają mąż i żona.

Niewątpliwie, jakiś czas temu zwiększyła się cyfra osób która postanawia rozliczyć się z fiskusem, składając pit online. Ustawodawca na rzecz podatników zlikwidował bowiem dodatkowe czynności powiązane z powiadamianiem organów podatkowych o wyborze elektronicznej formy rozliczeń. Nie należy także stosować e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. Zastępuje je 5 cech osobowych: imię, nazwisko, data urodzenia, identyfikator podatkowy , a ponadto kwota przychodu z zeznania za rok podatkowy. Mimo to podatnicy mają kwestie z e-PIT. Mogą trafić między innymi na komunikaty, informujące o błędach. System informuje wtedy o tzw. statusie przesyłanego dokumentu.

Bez wątpliwości, ostatnio powiększyła się cyfra ludzi która się decyduje na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. ludzi rozliczający się drogą elektroniczną w znaczącej liczbie sytuacji nie pamiętają, że w pit online 2012 stosuje się nieco inne zasady niż w zeznaniach standartowych. W efekcie nie mają szansy wysłać formularza, ponieważ system produkuje usterki. Składający zeznania drogą elektroniczną nie pamiętają też o rzeczy banalnej – że formularz mogą przesłać tylko jeden jedyny raz. O ile e-PIT trafi do US, a potem okaże się, że jest w nim błąd, to podatnik będzie miał powinność złożyć korektę i wytłumaczyć urzędnikom, z jakiego powodu ją składa. Dopiero wtedy dokument powtórnie ma możliwość wpłynąć do Urzędu Skarbowego.

W styczniu niniejszego roku podatnicy złożyli w Internecie ponad milion elektronicznych deklaracji pit online, czyli o 30 procent więcej niż w tym samym okresie przeszłego roku. Taką informację podaje  Ministerstwo Finansów. Tegoroczny styczeń jest pod tym względem rekordowy. US podaje do wiadomości, że podatnicy coraz to chętniej korzystają z okazji rocznego rozliczenia z US poprzez sieć Internetową. Styczeń był rekordowy, o ile chodzi o liczbę elektronicznych rozliczeń podatkowych w tym miesiącu – podatnicy złożyli jeden milion 100 tysięcy 692  deklaracje elektroniczne. W znaczącej liczbie przypadków składanymi formularzami były: PIT-11, PIT-28, PIT-37, PIT-4R , a ponadto VAT-7.

Dodaj komentarz