Telewizyjne anteny satelitarne

przez | 13 marca 2021

Bez wątpienia kluczowym elementem zestawu do odbioru telewizji satelitarnej jest antena. Choć pozornie czasze mogą różnić się od siebie tylko kolorystyką, w rzeczywistości istnieje wiele odmiennych typów wykonanych na dodatek z różnych materiałów. W Polsce najpopularniejsze są anteny offsetowe oraz paraboliczne. Warto więc wiedzieć, jakie są ich cechy charakterystyczne.
Czasza paraboliczna jest starszym rozwiązaniem, który powoli już znika ze ścian i balkonów, gdyż nowszy model – offset jest bardziej praktyczny. Wynika to z różnicy w kształcie anten. Czasza paraboliczna jest wycinkiem sfery kuli, co powodowało m.in. gromadzenie się śniegu lub wody deszczowej i zakłócenia w odbiorze sygnału. Antena offsetowa jest tymczasem bardziej płaska i wspomniany mankament nie stanowi w tym przypadku problemu. Ponadto konwerter znajduje się w dolnej części czaszy, nie zasłaniając wiązki z satelity (w antenach parabolicznych konwerter był na samym środku). Wreszcie odbiorniki offsetowe są lżejsze i mogą znajdować się bliżej ściany.
Niezależnie od typu anten przy wykonane one są przeważnie z czterech rodzajów materiałów: blachy stalowej, blachy aluminiowej, tworzywa sztucznego oraz stopów metali.
Antena jest najważniejszym elementem zestawu potrzebnego do użytkowania telewizji satelitarnej. To on odbiera wiązkę z satelity i przekazuje poprzez konwerter i przełączniki do tunera, skąd trafia pod postacią wizji i fonii na ekran odbiornika. Oczywistym jest więc, że w celu uzyskania wysokiej jakości sygnału należy o nią dbać. Jednak są również i inne warunki utrzymania zysku energetycznego, do których należy dobór odpowiedniej czaszy pod względem rozmiaru (im większy, tym lepszy), typu (obecnie jednymi z najnowocześniejszych są anteny offsetowe) oraz materiału, z jakiego jest zrobiona.
Co do ostatniego kryterium, ma on decydujący wpływ na trwałość i stabilność lustra odbiornika. Najtańsze anteny telewizyjne są zrobione z blachy stalowej, którą przeważnie pokrywa się cynkiem, miedzią lub tworzywem sztucznym, aby była bardziej odporna na skutki warunków atmosferycznych. Pomimo tego są to odbiorniki najszybciej korodujące, a oprócz tego – najcięższe, a tym samym najmniej wygodne podczas montażu. Można więc zdecydować się na blachę aluminiową – trochę droższą, ale za to lżejszą i mniej podatną na rdzę. Całkowicie odporna na korozję jest antena z tworzyw sztucznych, która jednak często daje gorsze efekty odbioru niż czasze z blach aluminiowych. Wreszcie warto zastanowić się nad antenami ze stopów metali, gdyż mają przeważnie bardzo dobre parametry i są długowieczne.

Dodaj komentarz